Pytanie o długi sprzed ślubu

Pytanie o długi sprzed ślubu

Postautor: Aneciak29 » 11 paź 2013, 18:20

Chciałabym prosić o poradę.
Problem przedstawia się następująco: Mam długi sprzed ślubu i ciąży nade mną komornik. Po ślubie jestem już pięć lat i mąż kupił samochód. Czy jeżeli będę współwłaścicielem tego samochodu komornik może go nam zabrać? Bardzo proszę o odpowiedź.
Co by tu wpisać, co by tu wpisać... podpis, podpis.
No nic mi nie przychodzi do głowy:)
Aneciak29

Lokalizacja: Zlokalizowana w kraju nad Wisłą. Bo ona lubi ten kraj.

Re: Pytanie o długi sprzed ślubu

Postautor: Marzanna » 15 paź 2013, 8:51

Znalazłam odpowiedź na pytanie - mam nadzieje, że mogę zacytować:

"Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 31 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, która obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie małżeństwa przez oboje małżonków bądź tylko przez jednego z nich. Co do zasady do majątku wspólnego nie wchodzą zatem przedmioty nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego oraz zamknięty katalog przedmiotów majątkowych wyliczonych w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a więc:
• przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
• przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
• prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
• przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
• prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
• przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
• wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
• przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
• prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
• przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Samochód nabyty w toku małżeństwa ze środków objętych wspólnością majątkową objęty zatem będzie wspólnością majątkową.
Tymczasem zgodnie z treścią art. 776(1) k.p.c. tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawią do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 41 § 3 k.r.o. Jeśli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.
Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż samochód – jako przedmiot objęty wspólnością majątkową – nie będzie podlegał egzekucji.
"

Odpowiedź. wyżej pochodzi z materiałow opracowanych przez prawników z portalu http://www.mojrozwod.pl/
Marzanna

Re: Pytanie o długi sprzed ślubu

Postautor: elzunia » 29 kwie 2014, 19:04

Jeśli potrzebujesz adwokata, nie ma lepszego wyjścia niż zasięgnąć porady w Kancelarii Radcy Prawnego IURIS z siedzibą w Wałbrzychu. To profesjonaliści, którzy pomogą Ci wybrnąć z każdej sytuacji. Gwarantuje że będziesz zadowolony. Polecam wejść na stronę http://kancelariaiuris.pl/ i dowiedzieć się więcej
elzunia

Wróć do Rostania i rozwody