widzenia ojca z dzieckiem

www.prawnik.radom.pl

widzenia ojca z dzieckiem

Postautor: maroma » 14 sie 2012, 21:03

Witam serdecznie,
Wkrótce czeka mnie sprawa którą wniósł ojciec mojego dziecka. Sprawa dotyczy widzeń ojca z dzieckiem. Córka ma 7 miesięcy, ojciec na początku nie uznawał dziecka. Teraz chce ją zabierać na każdy weekend do swojego domu rodzinnego. Poza tym, wniosłam sprawę o znęcanie się psychiczne jego nade mną, sprawa jest w toku. Jakiego wyroku mogę się spodziewać? Czy ojciec mojej córki będzie mógł ją zabierać na weekendy? Ile widzeń może dostać? z góry dziękuję.
maroma

Re: widzenia ojca z dzieckiem

Postautor: zofiapajda » 14 sie 2012, 21:41

Witam Panią. Jak rozumiem ojciec dziecka wniósł o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wnioskuję, że uznał dziecko, lub ustaliła to Pani sądownie, skoro wystąpił z takim roszczeniem. Czy są Państwo małżeństwem, czy zamieszkujecie wspólnie?
Sprawa, którą Pani wytoczyła o znęcanie się nad Panią, jest sprawą odrębną i będzie się toczyć przed sądem karnym, a jej wynik o ile będzie dla Pani pozytywny może mieć wpływ na kontakty ojca z dzieckiem.
Sąd zdecyduje na podstawie zgromadzonego materiału i wyda wyrok, może Pani więc w sprawie o kontakty z dzieckiem złożyć wniosek o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowania karnego i dołączenie akt z uwagi, iż wyrok pozytywny stwierdzający znęcanie się zapewne nie pozostanie bez wpływu na tę drugą sprawę.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym kontakty rodziców z dzieckiem są nie tylko prawem ale i obowiązkiem.
We wniosku ojciec dziecka wystąpił lub wystąpi ile tych widzeń będzie żądał. Pani jako matka tak maleńkiego dziecka, jako uczestniczka postępowania może złożyć swój pisemny wniosek, w którym Pani określi, że kontakty ojca z dzieckiem mogą odbywać się np. dwa, trzy razy w tygodniu, określając konkretne godziny np. 16-18 i wnieść o wykonywanie tych kontaktów wyłącznie w miejscu Pani zamieszkania i w Pani obecności.
zofiapajda

Postautor: maroma » 14 sie 2012, 21:55

Nie jesteśmy małżeństwem, nie mieszkamy razem. Sprawa o widzenia ma się odbyć za 2 tyg. Moim zamiarem było złożenie do sądu pisma w którym zamieściłabym swoje oczekiwania wobec spotkań ojca z córką (raz na dwa tyg u mnie w domu w mojej obecności) oraz umieszczenie tam sygnatury akt sprawy karnej przeciwko niemu. Jest tego sporo gdyż są tam zeznania świadków i moje, smsy, maile które pisał do mnie oraz pisma kierowane do sądu w których wypisywał same oszczerstwa).
Sprawę do prokuratury przeciwko niemu złożyłam pod koniec marca i w dalszym ciągu trwa dochodzenie. Czy to zazwyczaj tak długo trwa?
Gdyby wyrok sprawny karnej był pozytywny czy miałabym szansę na ograniczenie jemu praw rodzicielskich?
maroma

Postautor: zofiapajda » 14 sie 2012, 22:21

Dokładnie tak jak pisałam. W piśmie proszę określić kontakty według Pani, obowiązkowo z uwagi na wiek dziecka w miejscu zamieszkania Pani i w Pani obecności. Jak najbardziej dołączyć sygnaturę sprawy karnej, ale radzę złożyć wniosek o zwieszenie postępowania o ustalenie kontaktów do czasu zakończenia sprawy karnej, gdyż z tego co Pani pisze wynika, iż posiada i może Pani udowodnić że ojciec dziecka nie będzie prawidłowo wykonywał władzy rodzicielskiej.
Ma to jednak znaczenie do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. A to już inny rodzaj i tryb postepowania.
Natomiast wykonywanie władzy rodzicielskiej to co innego. Jeśli znęcał się nad Panią, a Sąd wyda taki wyrok, niewątpliwie będzie miało to wpływ, co dalej z tym Pani zrobi.
zofiapajda

Wróć do Porady prawne - Kancelaria Radcy Prawnego Zofia Pajda