alimenty

www.prawnik.radom.pl

alimenty

Postautor: zuzu » 15 sie 2012, 9:47

Witam,
Ojciec mojego dziecka nie uznal go oficjalnie w urzedzie, jednak przez 3 lata wplacal regularnie pieniazki, podpisal rowniez zobowiazanie u notariusza, w postaci oswiadczenia o ustanowieniu renty, gdzie zobowiazuje sie wplacac na mojego syna dana kwote do 25- tego roku zycia dziecka. Od tego miesiaca przestal placic, chcialabym sie dowiedziec co zrobic dalej, on postanowil wycofac sie z umowy, po prostu z dnia na dzien, bez uprzedzenia, twierdzac, ze dopoki nie zostanie mu narzucony sadownie obowiazek oplaty alimentacyjnej, nie dostane ani grosza, liczac po prostu na mniejsze alimenty. Interesuje mnie to na ile wiazace jest takie notarialne oswiadczenie i czy bedzie musial zwrocic pieniadze, ktorych postanowil nie wplacac do czasu wydania wyroku przez sadu. Dodam, ze dziecko widzial w zyciu 2 razy, nie bylo go przy mnie w ciazy, po prostu zupelnie sprawa go nie interesuje.
Nie jestesmy i nie bylismy malzenstwem, w chwili obecnej jestem samotna mama na urlopie wychowawczym.
Dziekuje za odpowiedz,
Pozdrawiam,
A.
zuzu

Re: alimenty

Postautor: Kancelaria » 15 sie 2012, 10:47

Witam Panią.
Jak rozumiem podpisaliście Państwo u notariusza umowę alimentacyjną, a ojciec dziecka zobowiązał się składając oświadczenie przed notariuszem, dobrowolnie płacić określoną kwotę na dziecko do 25 roku życia.

Jeśli nie nadała Pani tej Umowie klauzuli wykonalności, to proszę się zgłosić do sądu o nadanie takiej klauzuli. I udać się do komornika, gdyż taki akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny' (zastępuje wyrok sądu).

Musi taki akt notarialny zawierać oświadczenie ojca dziecka (dłużnika) o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Nie widzę dokumentów, proszę przeczytać ten akt notarialny, zapewne zawiera takie zobowiązanie wraz z dobrowolnym poddaniem się egzekucji.

Gdyby było inaczej proszę złożyć wniosek o alimenty, załączając do wniosku spisany akt notarialny zawierający zobowiązanie. Wydaje mi się jednak, że nie będzie takiej potrzeby.

Pozdrawiam serdecznie Zofia Pajda
Kancelaria

Postautor: zuzu » 15 sie 2012, 20:17

Dziękuję za odpowiedź.
Oświadczenie, które podpisał jest oświadczeniem o ustanowieniu renty, zobowiązujące do płacenia określonej kwoty do 25 roku życia, ale zobowiązania do egzekucji nie ma, czy w takim przypadku mogę założyć sprawę o niewywiązywanie się z podpisanego oświadczeniu o rencie?
Pozdrawiam
A.
zuzu

Postautor: zofiapajda » 15 sie 2012, 22:21

Witam ponownie.
Takie akty spisują notariusze w ramach powierzonych im czynności notarialnych w ustawie.
Szkoda, że notariusz nie spisał zgodnej woli stron jako oświadczenie do płacenia na dziecko alimentów.

Rozumiem, że w akcie nie ma podania się ojca dziecka dobrowolnej egzekucji, gdyby nie chciał płacić, tak jak to się dzieje obecnie. Aby taki akt notarialny mógł stanowić tytuł egzekucyjny, musi zawierać oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, wtedy zgodnie a art. 777 kpc nadanie klauzuli w każdej takiej czy podobnej sprawie byłoby proste.

To co Pani proponuje jest najlepszym wyjściem, jako niewywiązanie się ojca dziecka ze zobowiązania. Należy złożyć wniosek do Sądu o nie wywiązanie się z umowy zawartej przed notariuszem (jaka szkoda, że nie poddał się dobrowolnie egzekucji), jak również z uwagi na Pani sytuację materialną proszę złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, czy ustanowienia pomocy prawnej z urzędu. (druki można wydrukować ze strony sądu okręgowego).

Podejrzewam, że ojciec dziecka chce uwolnić się od tego obciążenia i stąd te jego reakcje.

Tak już na marginesie dodam, że notariusze, są funkcjonariuszami publicznymi, działającymi na innych zasadach niż radca prawny, czy adwokat. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Pani z tym aktem umówiła się na poradę prawną (one są bezpłatne) i uzupełniła swoje wiadomości w tym zakresie.

Jest to również moim zdaniem sprawa prostsza niż występowanie do sądu z wnioskiem o ustalenie wysokości alimentów, nie wiem też czy ojciec uznał dziecko (skoro spisaliście prawo do renty u notariusza, a nie ustaliliście zgodnie prawa do alimentów.

Nie ma sytaucji bez wyjścia są tylko sprawy do przejścia :) Pozdrawiam i do miłego usłyszenia. Zofia Pajda
zofiapajda

Postautor: PrrSzalona » 14 lis 2013, 14:31

Warto pamiętać też o tym, że alimenty mogą być egzekwowane bezpośrednio z wynagrodzenia.
Znalazłam o tym artykuł: http://www.praca-pszczyna.pl/alimenty-i ... grodzenia/, ale chyba żeby mogło do tego dojść potrzebny będzie narzucony nakaz przez sąd.
Więc tak czy siak, jest to wtedy trochę bardziej problematyczne
PrrSzalona

Postautor: sylwia4012 » 07 lut 2014, 23:14

JA uważam, że zobowiązanie notarialne jest wiążące, ale to moje zdanie. Lepiej zapytać prawnika. Ten też udziela porad online, więc możesz spokojnie napisać: http://adwokat-gozdziewski.pl
sylwia4012

Postautor: Arelja » 22 kwie 2014, 10:25

Tak jak wykaże się, gdzie dana osoba pracuje i potwierdzi się to można załatwić z pracodawcą ściąganie alimentów bezpośrednio z wypłaty. Porady prawne na ten temat u nas udzielają adwokaci Wałbrzych. Warto się popytać jakie mamy szanse na alimenty i jak je egzekwować.
Arelja

Postautor: KademiaN » 20 wrz 2014, 11:33

Również takie zobowiązania pomaga egzekwować komornik sądowy. Ja polecam Pana Tadeusza Radeckiego z Piaseczna - http://www.komornikwpiasecznie.pl/. Można dzięki niemu odzyskać swoje pieniądze.
KademiaN

Postautor: elzunia » 01 lis 2015, 21:05

Bardzo dobrze, że spisała Pani takie oświadczenie u notariusza. Ważne jest by jednak zawsze wszystkie takie sprawy załatwiać oficjalnie. Moja znajoma była w podobnej sytuacji i korzystała z usług Notariusz Warszawa Wola . Tylko dzięki temu udało się jej wywalczyć w sądzie wyższe alimenty.
elzunia

Postautor: inke » 29 gru 2015, 10:47

Jeśli chodzi o notariuszy, to z pewnością dobrą ofertę znajdziecie w Ewa Kuśmierowska & Aneta Sitnicka-Urbaniak . Posiadają tutaj pełną gamę usług notarialnych, więc uważam, że warto się z nimi skontaktować.
inke

Następna

Wróć do Porady prawne - Kancelaria Radcy Prawnego Zofia Pajda