ograniczenie praw rodzicielskich

www.prawnik.radom.pl

ograniczenie praw rodzicielskich

Postautor: maroma » 22 sie 2012, 18:04

Witam serdecznie,
Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli ojciec dziecka dostanie wyrok w sprawie o znęcanie się nad matką dziecka, to czy można mu ograniczyć prawa rodzicielskie??
maroma
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2012, 20:56

Re: ograniczenie praw rodzicielskich

Postautor: zofiapajda » 23 sie 2012, 8:29

Witam

O pozbawieniu czy ograniczeniu władzy rodzicielskiej decyduje w wyroku sąd rodzinny i opiekuńczy.

O znęcaniu się nad matką na podstawie materiału dowodowego decyduje w wyroku sąd karny. Jakie były motywy, przesłanki i i czym kierował się sąd przy wydaniu wyroku najlepiej dowiemy się z jego uzasadnienia, o które radzę wystąpić, bez względu na wynik sprawy.

Jesli jest to wyrok skazujący za znęcanie się nad matką można zwrócić się w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej z wnioskiem o dołączenie akt ze sprawy karnej, uzasadnienia wyroku, ponieważ dziecko mogło być świadkiem znęcania się nad matką, nieprawidłowych zachowań ojca itp.

Ponadto można wysąpić do sądu rodzinnego i opiekuńczego w sprawie o znęcanie się nad matką o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych, którzy ustalą jaki wpływ na psychikę i życie dziecka miało znęcanie się nad matką dziecka.

Proponuję właśnie taką kolejność. Ograniczenie, czy pozbawienie władzy rodzicielskiej jest środkiem ingerencji, którą stosuje sąd opiekuńczy. Orzeczenie takie zostanie wydane przez sąd jeśli zaistnieją przesłanki ustawowe wynikające z krio, w szczególności realne zagrożenie dobra dziecka wywołane przez rodzica (z orzecznictwa SN I CKN 1072/99).

Proszę pamietać jednak, że ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania całkowicie więzi z ojcem. Nadal będzie miał prawo i obowiązek do osobistych kontaktów z dzieckiem, oraz będzie spoczywał na nim obowiązek alimentacyjny.

Pozdrawiam serdecznie
Zofia Pajda
zofiapajda
 
Posty: 16
Rejestracja: 14 maja 2012, 8:46
Lokalizacja: Radom

Re: ograniczenie praw rodzicielskich

Postautor: zofiapajda » 10 wrz 2012, 21:04

Witam
Witam

Ostatnio próbuję poszerzyć swoją odpowiedź o najnowsze orzecznictwo w sprawach o ograniczenie, pozbawienie władzy rodzicielskiej, a w szczególności co do instytucji osobistych kontaktów z dzieckiem rodziców.

"Rozdzielenie tych instytucji" w sposób wyraźny powoduje, że w praktyce sąd przypomina na sprawach sądowych, że mimo iż ojciec lub matka są pozbawieni władzy rodzicielskiej, to mają jednak nie tylko prawo, ale i obowiązek do osobistego kontaktu z dzieckiem i ciąży na nich obowiązek alimentacyjny.

Proponuję się Pani zapoznać z Art. 113 z indeksem 2 i kolejne kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jak i wcześniejszymi dot. ograniczenia lub pozbawienia, których zapisy mogą stanowić sytuacje, które przytoczy Pani we wniosku na sprawie, rozszerzając niedookreślone pojęcie dobra dziecka.

Podaję jedno z orzeczeń SN -Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 7 listopada 2000 r. I CKN 1115/2000, które stanowi. iż "zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko".

Pozdrawiam serdecznie Zofia Pajda
zofiapajda
 
Posty: 16
Rejestracja: 14 maja 2012, 8:46
Lokalizacja: Radom


Wróć do Porady prawne - Kancelaria Radcy Prawnego Zofia Pajda



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron